Technologie dla przemysłu kosmicznego i biowęgiel. Czym jeszcze zaskoczy Innovatorium Łukasiewicza?

Cztery sceny, a na nich dyskusje o najważniejszych kwestiach związanych z rozwojem firm oraz prezentacje innowacji stworzonych przez naukowców dla biznesu. Tak będzie wyglądało tegoroczne Innovatorium Łukasiewicza. To największe wydarzenie poświęcone B+R w Polsce odbędzie się w najbliższy wtorek (20 czerwca) w Poznaniu.

Innovatorium to spotkania nauki i biznesu. Biorą z nim udział kluczowi menadżerowie, naukowcy, inżynierowie, przedstawicieli uczelni i administracji publicznej, eksperci w zakresie finansowania projektów B+R, goście z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów.

– To doskonała platforma wymiany wiedzy i dyskusji przedsiębiorców z naukowcami. Chcemy sprawić, by polskie firmy inwestowały w innowacje, a przez to zwiększały skalę swojej działalności i wchodziły na światowe rynki – mówi Andrzej Dybczyński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. – Chcemy budować zespoły zdolne do sięgania po wielomilionowe projekty badawcze finansowane z Horyzontu Europa, największego programu wspierającego B+R na świecie. W grze jest 95 miliardów euro dla przedsiębiorców i naukowców. Innovatorium to idealne miejsce do nawiązywania takich partnerstw – podkreśla.

Wystąpienia, dyskusje i roundtables poświęcone będą polskiemu potencjałowi badawczo-rozwojowemu oraz najlepszym praktykom w tym zakresie. Wiodącymi tematami będą finansowanie innowacji i model prowadzenia działań B+R, a także mikroelektronika, transport (zwłaszcza rozwój kolei), nowe technologie energetyczne i zielona transformacja. Uczestnicy Innovatorium dowiedzą się m.in., jak rozpocząć swoją przygodę z funduszami europejskimi czy jak ograniczyć ryzyko związane z wprowadzaniem na rynek innowacji. Poznają też historię udanej współpracy naukowców z biznesem na przykładzie azotku galu. Jego zastosowanie w przyrządach energoelektronicznych rewolucjonizuje przemysł samochodowy, centrów danych i serwerów, kolejnictwo czy elektronikę powszechnego użytku.

Arena Prezentacji i Scena Demo Day to miejsca, na których pokazywane będą innowacje w praktyce. Lasery kaskadowe, biodegradowalne opakowania dla przemysłu spożywczego, napoje bioniczne czy baterie termiczne do inteligentnej amunicji – to tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań omawianych w trakcie Areny Prezentacji. Łączy je jedno: zostały stworzone we współpracy naukowców z Łukasiewicza z przedsiębiorcami i odpowiadają na ich potrzeby.

Na Scenie Demo Day zespoły technologiczne z Łukasiewicza zaprezentują swoje projekty czekające na komercjalizację. Będą to m.in. lekki i ekologiczny materiał konstrukcyjny z grzybni – alternatywa dla stosowanych w budownictwie płyt MDF oraz styropianu; biowęgiel, który może stać się substytutem węgla kopalnego czy ekologiczna odzież chroniąca przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV oraz rozwojem mikroorganizmów.

Podczas Innovatorium naukowcy z naszego Instytutu zaprezentują materiał, który może być wykorzystywany w branży kosmicznej, lotniczej czy kolejach dużych prędkości. Jego zaletą jest odporność na bardzo wysoką temperaturę, nawet rzędu tysiąca stopni Celsjusza. Te właściwości pozwalają na znalezienie zastosowania w ekstremalnych warunkach, jakie panują np. w silnikach odrzutowych i rakietowych. Ale to nie jest jedyny nasz projekt. Zaprezentujemy również inteligentne opakowanie wielkokrotnego użytku czy rozwiązania z zakresu budownictwa drewnianego – mówi Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Innovatorium Łukasiewicza odbędzie się w tym roku po raz trzeci. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 1200 osób, w tym organizatorzy planują 1500 uczestników. Impreza odbywać się będzie w Poznań Congress Center (na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich) w dniu 20 czerwca 2023. Początek o godz. 10:00.

Sieć Badawcza Łukasiewicz jest jedną z największych sieci badawczych w Europie. Tworzą ją 22 instytuty w całej Polsce. Ma bogate doświadczenie we współpracy z biznesem, potrafi odpowiadać na najbardziej złożone wyzwania ze strony przedsiębiorstw. Wraz z partnerami realizuje aktualnie około 1100 projektów badawczych o wartości 7,4 mld zł.

 

Program Innovatorium: https://lukasiewicz.gov.pl/innovatorium/

Kontakt dla mediów:

Mateusz Domagała, mateusz.domagala@pit.lukasiewicz.gov.pl, tel. 663 171 366

Małgorzata Lamperska, malgorzata.lamperska@pit.lukasiewicz.gov.pl, tel. 609 410 939